- Wymagania, jakim powinny odpowiadać wody powierzchniowe wykorzystywane do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi
- Littering, czyli zaśmiecanie (nie tylko) po szwajcarsku
- Zmiany dotyczące składowisk odpadów
- Ruszyły targi POL-ECO SYSTEM
- Bill Gates i Komisja Europejska zabiegają o lepszy klimat
- Zalew Zemborzycki trafia w zarząd Wód Polskich, które przeprowadzą jego rewitalizację
- Kogeneracja drogą do czystszego powietrza
- NFOŚiGW wesprze samorządy w rozwoju elektromobilności
- Obecnie kończą się pozwolenia na wytwarzanie odpadów a w międzyczasie zmieniły się przepisy. Nie jestem pewien czy mogę zrezygnować z występowania do starostw o wydanie decyzje na wytwarzanie odpadów
- Jak należy traktować osady powstające w przydomowych oczyszczalniach ścieków? Czy są one odpadem?
- Jakie uprawnienia ma kontroler WIOŚ?
- Który kod procesu przetwarzania odpadów będzie odpowiedni?
- Jakie konkretnie obowiązki ma właściciel bądź zarządca nieruchomości z azbestem?
- Umowy w gospodarce odpadami
- Opłaty w gospodarce odpadami
- Jak rozwiązać problem kontroli szczelności zbiorników na płynne odpady komunalne (szamba)?

19.8.2015, Źródło: Ministerstwo Środowiska
Najmniejszy rezerwat biosfery "Jezioro Łuknajno", położone w województwie warmińsko-mazurskim, aby pozostać w sieci rezerwatów powinno zostać powiększone. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie, na zlecenie ministra środowiska, rozpoczęła prace nad przygotowaniem formularza nominacyjnego dla powiększonego rezerwatu biosfery. Każdy może wesprzeć tę inicjatywę – wystarczy podpisać list poparcia.

2.10.2014, Aleksandra Szurlej - Kielańska Wiceprezes Zarządu Ambiens, Źródło: Ambiens Sp. z o.o.
Obok nietoperzy ptaki są tą grupą zwierząt, która najbardziej narażona jest na kolizje z turbinami wiatrowymi. Zagrożenia, jakie generowane są przez turbiny wiatrowe dzieli się na bezpośrednie i pośrednie. Rozmieszczenie turbin wiatrowych może znacząco wpływać na wzorzec przemieszczania się ptaków w obrębie i w otoczeniu farmy wiatrowej.

2.10.2014, Małgorzata Nowak, Źródło: Biotechnolog, absolwentka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Niektóre populacje ryb mogą nie przetrwać stężenia estrogenów pochodzących z pigułek antykoncepcyjnych, które ze ścieków przedostają się do wody. Syntetyczne estrogeny wpływają negatywnie na reprodukcję ryb, a przeżycie poszczególnych generacji maleje.

29.9.2014, Mariusz Piasny, Źródło: HydrotecPro
Poprawnie zaprojektowany i wykonany z odpowiednich elementów system gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej będzie bezproblemowo funkcjonował przez wiele lat. Dostarczy on wodę, o jakości odpowiedniej do większości zastosowań domowych.

29.9.2014, Źródło: GutPR
Niezwykle ważnym, jeśli nie najważniejszym, aspektem w racjonalnej utylizacji odpadów komunalnych jest dbałość o środowisko naturalne. Podejmowane działania powinny przede wszystkim uwzględniać troskę o zapobieganie skażeniu powietrza, wody i gleby.

23.9.2014, Małgorzata Nowak, Źródło: Biotechnolog, absolwentka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Brytyjscy naukowcy wykazali, że sztuczny teren podmokły, przeznaczony do oczyszczania zarówno ścieków zwykłych, jak i pochodzących z kopalni, usunie większą ilość zanieczyszczeń niż teren podmokły skonstruowany do oczyszczania jednego rodzaju ścieków.

19.9.2014, Tomasz Widłak, Źródło: HydrotecPro
Stopień zanieczyszczenia atmosfery w ostatnich latach doprowadził do zakwaszenia opadów atmosferycznych, co z kolei wpłynęło na degradację biotopów wodnych. Tlenki niemetali zanieczyszczające atmosferę reagują z wodą tworząc słabe kwasy, które opadająca na ziemię przyczyniają się do zanieczyszczenia wód lądowych i podziemnych.

11.9.2014, Tomasz Widłak, Źródło: HydrotecPro
Zasada działania przydomowych oczyszczalni nie różni się znacząco od dużych oczyszczalni miejskich. Rozmiar tych ostatnich jest podyktowany głównie ilością dopływających ścieków. Faktem jest, iż wiele elementów, takich jak rozbudowane urządzenia pompowe, piaskowniki czy prasy osadu nie są spotykane w przydomowych oczyszczalniach, a jest to głównie podyktowane mniejszą ilością dopływających ścieków jak również zapewnieniem pewnego stopnia bezobsługowości, którego próżno szukać w dużych oczyszczalniach.

8.9.2014, Małgorzata Nowak, Źródło: Biotechnolog, absolwentka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Regularne odwiedzanie parków przez mieszkańców miast wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka chorób serca. Z prowadzonych w ciągu czterech lat obserwacji wynika, że u osób, mieszkających najbliżej parków rzadziej występowały symptomy takich chorób.

26.8.2014, Źródło: Urząd Zamówień Publicznych
Dostępne dotychczas w języku angielskim na stronie Komisji Europejskiej "Kryteria z zakresu infrastruktury wodno-ściekowej" zostały przetłumaczone na zlecenie Urzędu Zamówień Publicznych.
-
Kalendarz
-
Ważne terminy
30 PAŹDZIERNIKA
Ostateczny termin na przekazanie okresowych pomiarów emisji substancji i energii wprowadzanej do środowiska oraz poboru wody za okres od 1 lipca do 30 września 2014 r. do właściwego organu ochrony środowiska oraz wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. Więcej>>
31 PAŹDZIERNIKA
Ostateczny termin na przekazanie sprawozdań kwartalnych za okres od 1 lipca do 30 września 2014 r.
-
Firmy
Wykaz firm z branży ochrony środowiska
-
Przydatne linki
Przegląd i kontrola sieci WOD.-KAN Cena: 49.00 zł
|
|
Cena: 49.00 zł
|
|
Ewidencja odpadów
|