Poznaj Partnerów serwisu!

Więcej o Partnerach i Specjalistach

MEDIA SPOŁECZNOCIOWE
facebook twitter rss
 
Wyszukiwarka EKOinfo Pomoc - Wyszukiwanie
Dokument dostępny dla zarejestrowanych użytkowników
Do not fill this:

Przykład:

Odpady z gorzelni

Gwarancja 27.1.2003, , Źródło: Wydawnictwo Verlag Dashofer Sp. z o.o.

Gorzelnictwo jest gałęzią przemysłu fermentacyjnego, która obejmuje produkcję spirytusu surowego w wyniku fermentacji alkoholowej cukrów i oddzielenie tego spirytusu z odfermentowanego zacieru przez destylację. Tradycyjnie gorzelnie dzieli się na:

  1. 1) rolnicze, przerabiające na spirytus: zboże, ziemniaki, buraki, owoce, warzywa itp., dostarczane z najbliższych okolic i zawracające produkt uboczny (wywar) na pasze;
  2. 2) przemysłowe, przerabiające głównie surowce pochodzenia przemysłowego (melasa z cukrowni, odpadowe ługi posiarczynowe z przemysłu celulozowego, hydrolizaty celulozowe).

Podział ten ma znaczenie historyczne, chociaż w literaturze specjalistycznej nazwy te nadal funkcjonują, określając rodzaj stosowanych surowców. Obecnie nie działa w Polsce żadna gorzelnia produkująca spirytus surowy wyłącznie z melasy. W dużych gorzelniach wykorzystuje się podstawowe surowce (żyto, melasę i ziemniaki) sezonowo.

Głównym składnikiem spirytusu surowego, nazywanego również surówką, jest alkohol etylowy (etanol C2H5OH). Stanowi on ważny surowiec w przemyśle spirytusowym, chemicznym, farmaceutycznym i jest szeroko stosowanym rozpuszczalnikiem, a także substratem do produkcji dodatków do paliw. Ze względu na dobre właściwości paliwowe jest wartościowym paliwem coraz częściej stosowanym jako dodatek do benzyn.

...
Koniec przykładu
...

Dostęp do tego dokumentu mają tylko abonenci Ekoinfo Premium Plus po zalogowaniu się poprzez podanie nazwy użytkownika i osobistego hasła.

Zamów swój abonament EKOinfo Premium i zyskaj dostęp do komentarzy prawnych oraz ponad 3000 artykułów z zakresu ochrony środowiska. Bardzo łatwa nawigacja w tej unikalnej bibliotece, zaawansowany system wyszukiwania sprawiają, że zawsze szybko odnajdziesz prawidłowe i zweryfikowane informacje.

Więcej o EKOinfo Premium

Nie znaleziono powiązanych dokumentów